Dzien Dziecka plakat

Zapraszamy na obchody Dnia Dziecka, które odbędą się w sobotę, 5 czerwca, w parku przy al. Jana Pawła II.

Przygotowaliśmy szereg atrakcji dla dzieci. W Domku Winnym będą czekały na Was quizy, zagadki i niespodzianki związane z historią Żar, a także wystawa sprzętu używanego niegdyś przez Waszych rodziców i dziadków.

W pobliżu parkowego stawu odbędą się warsztaty twórcze - malowanie na szkle i eko-warsztaty.

plakat Noc Muzeów

Tegoroczna Noc Muzeów została zaplanowana na 15 maja. Tego dnia nasze Muzeum będzie można zwiedzać w godzinach późno wieczornych.

Zapraszamy wszystkich chętnych do wizyty w naszym Muzeum, przygotowaliśmy gry i zabawy dla najmłodszych.

Pamiętajcie, że niezmiennie obowiązuje reżim sanitarny.

Szczegóły na plakacie.

Zapraszamy!🙂

Plakat konkursu fotograficznego "230 słów o Konstytucji 3 Maja"

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego w związku z organizowaną przez Muzeum akcją "230 słów o Konstytucji 3 Maja".

Protokół i wyniki znajdują się w zakładce "konkursy".

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział!

plakat zbiórka na ławeczkę pamięci Jacka Jakubiaka

Już wielokrotnie wspominaliśmy, że zależy nam, aby przy naszym Muzeum stanęła ławeczka multimedialna poświęcona pamięci Jacka Jakubiaka, pierwszego dyrektora Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego. Dzięki tej inicjatywie będzie można m.in. posłuchać głosu pana Jacka z licznych wywiadów, jakie zostały zarejestrowane, bo tak jak mówi pani Aleksandra Jakubiak, żona dyrektora, głos raczej się nie zmienia u człowieka, bo reszta to sprawa dyskusyjna.

plakat 230 słów o Konstytucji
Rok 2021 jest Rokiem Konstytucji 3 Maja. Wkrótce będziemy obchodzić 230. rocznicę jej uchwalenia. Z tej okazji Burmistrz Miasta Żary Danuta Madej i Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego, zapraszają żaran do wzięcia udziału w akcji „230 słów o Konstytucji 3 Maja”.
kartka świąteczna

Wesołych Świąt! :)

Historia z jajem a króliczek czeka z prezentami

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy Muzeum zaprasza do udziału w zabawie wielkanocnej. W Niedzielę Palmową, tj. 28 marca na terenie miasta zostaną ukryte jajeczka wielkanocne zawierające pytania, związane z tradycją świąt wielkanocnych.

Kolorowe jajeczka wraz z instrukcją postępowania, znajdziecie w parkach (np. Czerwonego Krzyża), na skwerach (np. Zawiszy Czarnego), nad zalewami (np. w Kunicach) i na terenie miasta.

Bądźcie zatem czujni podczas spacerowania w Niedzielę Wielkanocną 28 marca :)

Na znalazców czekają nagrody/niespodzianki.

zdjęcie grupy inicjatywnej Stowarzyszenia Żarski Zamek

We wtorek 9 marca br. w Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego odbyło się spotkanie organizacyjne grupy inicjatywnej Stowarzyszenia "Żarski Zamek". Jednym z głównych celów powstającego Stowarzyszenia będzie pozyskiwanie środków służących odbudowie tego najważniejszego żarskiego zabytku.

Rada Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego

W sobotę 20 lutego po raz pierwszy od ponad roku zebrała się Rada Muzeum działająca przy Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego w Żarach.

W skład Rady Muzeum wchodzą:
1. Franciszek Łuckiewicz.
2. Sławomir Falkowski.
3. Prof. dr hab. Tomasz Jaworski.
4. Krzysztof Polusik.
5. Elżbieta Maj - Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu.
6. Ireneusz Brzeziński - Naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Promocji.
7. Halina Majeryk - Radna Rady Miejskiej w Żarach.

Luty w Muzeum pod znakiem zagadek...

Zasady zabawy:

W każdy piątek lutego w godz. 16 - 20 na naszym profilu na Facebooku pojawi się pytanie związane z żarskimi legendami.

Znasz odpowiedź? Wpisz ją w komentarzu pod postem.

Osoba, która jako pierwsza udzieli prawidłowej odpowiedzi wygrywa.

Dla zwycięzców przewidziano upominki.

Zapraszamy do udziału :)