"Żydzi żarscy a specyfika pogranicza polsko-niemieckiego" pod red. Tomasza Jaworskiego i Tamary Włodarczyk

Zdjęcie okładki książki Żydzi żarscy

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego w Żarach zorganizowało w ramach projektu "Muzeum na Kółkach" nowoczesną, interaktywną eskpozycje połączoną z bogatym programem edukacyjnym. Projekt przypomniał o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. W okresie II Rzeczypospolitej Żydzi stanowili około 10% ludności Polski.

Publikacja, jest zbiorem materiałów prezentowanych przez przedstawicieli różnych środowisk na konferencjach, które odbyły się w 2013 r. w Zielonej Górze, Międzyrzeczu i Żarach. Jest podziękowaniem dla regionalistów, lokalnych liderów i aktywistów, którzy poświęcają swój czas i środki na dbanie o pamięć o polskich Żydach.

Zgromadzony materiał został podzielony na trzy zasadnicze działy: I. Opracowania, II. Wywiady, III. Informacje prasowe (polskie i niemieckie) na temat żarskich Żydów.

​​​​​​​Żary - Żagań 2017