"Epoka przemysłowa w miastach południowej części województwa lubuskiego" - Leszek C. Belzyt, Jolanta Skierska

okładka książki Epoka przemysłowa w miastach południowej części województwa lubuskiego

"Epoka przemysłowa w miastach południowej części województwa lubuskiego" to opracowanie, którego celem jest prezentacja dziejów miast, a zwłaszcza roli jaką odgrywał w nich przemysł. Oddzielne rozdziały poświęcone zostały Zielonej Górze, miastom powiatu nowosolskiego oraz szczególnie strefom przemysłowym w Nowej Soli, Żarom, Żaganiowi, Szprotawie, Lubsku, Jasieniowi oraz innym, zasadniczo mniejszym ośrodkom przemysłowym, a ponadto dziejom zakładów Georga Beuchelta w Zielonej Górze. Wszystkie zaprezentowane ośrodki (poza Wschową i Krosnem) przeżyły rewolucję przemysłową w XIX stuleciu w sposób gwałtowny. Liczba mieszkańców w krótkim czasie powiększyła się kilkakrotnie, powstały, obok wielkich i średnich fabryk, liczne osiedla mieszkaniowe, budynki publiczne, urządzenia komunalne oraz połączenia kolejowe wraz z dworcami. Wszystko to wpływało w znacznym stopniu na przeogromnie przekształcenia krajobrazu kulturowego miast.

Książka nawiązuje do wcześniejszej publikacji nt. krajobrazu kulturowego Dolnych Łużyc i południowej części województwa lubuskiego. W najnowszej publikacji poszerzono paletę opisywanych miast oraz przedstawiono ogólne zjawiska związane z industrializacją. Ponadto przedstawiono i bogato zilustrowano zabytki post-industrialne oraz obecne obiekty przemysłowe, dzięki czemu publikacja przybiera formę przewodnika.

​​​​​​​Wydawnictwo Eternum Zielona Góra 2017