Badanie polskich strat wojennych

Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach otrzymało grant z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Wydanie publikacji dokumentującej badanie strat wojennych w wybranych obiektach sakralnych na terenie powiatu żarskiego”.

W ramach przedsięwzięcia dr Anna Polak i dr Paweł Karp odwiedzają świątynie znajdujące się na terenie miasta i gminy Żary. Efektem zadania będzie publikacja oraz konferencja naukowa. Jest to niewątpliwie ambitny i złożony projekt, ponieważ ustalenie, kiedy konkretne przedmioty zniknęły z danego kościoła jest trudne. Punktem odniesienia są wydawnictwa niemieckie, przedstawiające stan wyposażenia świątyń przed wybuchem II wojny światowej.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.

                                                                                          *                                                                                                                

Kolejnymi świątyniami, które odwiedzili naukowcy są: kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego oraz kościół pod wezwaniem Dobrego Pasterza (polskokatolicki) w Żarach. Te dwa obiekty uległy niegdyś spaleniu, podczas wielkich pożarów, które niszczyły Żary kilka wieków temu. Warto podkreślić, że w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego zachował się dzwon z 1729 roku.

                                                                                          *

Następnym obiektem, który został zbadany przez naukowców jest kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, która znajduje się w miejscu dawnej kaplicy pod wezwaniem Fabiana i Sebastiana. Budynek początkowo pełnił funkcję kaplicy cmentarnej, następnie przejęli go Luteranie. Po drugiej wojnie światowej historia budynku była trudna i skomplikowana, a obecnie należy do Parafii pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca. 

                                                                                         *

W ramach projektu naukowcy odwiedzili kolejne świątynie. Pierwszą z nich jest kościół pod wezwaniem Świętej Barbary w Mirostowicach Dolnych, drugą kościół pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Mirostowicach Górnych. Wygląd tych obiektów różni się znacząco od tego z 1939 roku, dlatego też musiały one zostać poddane dokładnym badaniom. 

 

 

 

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoNaukowcy w przykościelnej dzwonnicyDzwon w przykościelnej dzwonnicy Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w ŻarachKościół pod wezwaniem Dobrego Pasterza w Żarach (polskokatolicki)Kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w ŻarachWnętrze kościoła w Mirostowicach DolnychWnętrze kościoła w Mirostowicach DolnychWnętrze kościoła w Mirostowicach Górnych Kościół i dzwonnica przykościelna w Mirostowicach Górnych